TECHNIKI ODLEWNICZE
Maszyna odlewnicza - jest urządzeniem do mieszania komponentów sypkich z żywicami polestrowymi, epoksydowymi jak i poliuretanami w procesach produkcji solid surface, konglomeratu, sztucznego marmuru, sztucznego granitu zwanych także betonem żywicznym lub kompozytem betonowym. Produkty te pod względem wytrzymałości nie ustępują wiele od ich naturalnych odpowiedników, a przy tym są tańsze i łatwiejsze w obróbce.
Użycie maszyn w procesach ciągłego odlewania jest pierwszym krokiem do automatyzacji procesu produkcji materiałów żywicznych solid surface, sztuczny beton etc.
Najważniejszą korzyścią w stosunku do metod ręcznych jest znaczna oszczędność czasu, materiałów oraz rozpuszczalników, a co za tym idzie pieniędzy.
Urządzenie po ustawieniu receptury w sposób ciągły przygotowuje gotową mieszankę kruszyw z żywicą oraz utwardzaczami lub katalizatorami, tak wytworzona masa jest gotowa do aplikacji w formy, należy tutaj nadmienić, iż jest możliwe wtłaczania pod ciśnieniem tak wytworzonej masy w formę.
Urządzenia Bridgemaker i Sinkmaker osiągają lepszy stosunek ilości kruszywa do żywicy i tak przy, odlewach typu solid surface, sztuczny granit, sztuczny marmur od 18-28%< , natomiast w przypadku mas polimerobetonowych nawet do 10%.
Osiągnięcie takich wyników jest głównie zależne od parametrów użytych kruszyw (kształt, chłonność, gradacja frakcji) oraz samej żywicy (zdolności do zwilżania drobin). Z uwagi iż cały proces odbywa sie w sposób ciągły, czyszczenie urządzenia następuje dopiero po zakończeniu serii odlewu, a ilość uzytego rozpuszczalnika jest niezależna od ilosci wyprodukowanego materiału.
Maszyna do polimerobetonu | Maszyna do solidsurface z odgazowaniem |
Nasze maszyny zostały właśnie stworzone z myślą o przetwórstwie w warunkach przemysłowych takich materiałów jak dolomit, kwarc, mączki ceramiczne z żywicami poliestrowymi lub epoksydowymi. Możliwe jest także przystosowanie urządzenia do innych materiałów takich jak rowing szklany cięty.
Urządzenie może posiadać od jednego do trzech zasobników na kruszywa ładowanych od góry , każdy jest sterowany cyfrowo idealnie dozując powtarzalną jednostkę materiału do komory mieszalnika.
W mieszalniku dodawany jest komponent płynny, ilość komponentów zależy od stosowanego materiału oraz dodatków, w trakcie mieszania mogą być także dodawane oprócz utwardzaczy czy katalizatorów inne dodatki jak akceleratory lub inhibitory, które można precyzyjnie dozować poprzez zespoły pomp. W zależności od rodzaju produkcji masa żywiczna może być odpowietrzana oraz grzana. Obie funkcje są wskazane w przypadku gdy jest konieczne uzyskanie mocno homogenicznej masy bez pęcherzy powietrza, które w efekcie osłabiają mechanicznie uzyskany odlew. Niestety proces odpowietrzania spowalnia proces z uwagi na inną konstrukcję mieszalnika oraz technologię odlewu. Jeśli odpowietrzanie nie jest konieczne powietrze należy traktować jako "darmowy" wypełniacz, który oszczędza nam materiał.
Podgrzewanie masy ułatwia mieszanie komponentów, żywice odlewowe poliestrowe jak i epoksydowe posiadają lepkość ok 400-1600 mPa*s, podgrzanie żywicy o ok 20 st.C znacznie zmniejsza lepkość żywicy, co w efekcie znacznie ułatwia zwilżanie cząstek kruszywa.
Podgrzewanie i odpowietrzanie jest w zasadzie nieodzowne w przypadku odlewów produktów na których zależy nam na jakości produktu.