Pistolet RS

Zacznijmy od pistoletu.

GRACO zaprezentowało nowy pistolet do aplikacji poliestrowych który jest przełomowym rozwiązaniem w dziedzinie aplikacji natryskowych. Charakteryzuje się wyjątkową lekkością, ergonomią oraz łatwością obsługi i serwisu w porównaniu do podobnych urządzeń konkurencji. Pistolet jest przeznaczony do natrysku żelkotu jak i rowingu ciętego.

Ciekawym rozwiązaniem jest tutaj możliwość łatwego sposobu zmiany sytemu mieszania katalizatora z wewnętrznego na zewnętrzny, wiąże się to z drobną przeróbką zajmującą ok. 15 minut oraz przełączeniem połączeń pistolet agregat.

Graco RS posiada innowacyjną technologię zaworów które są znacznie wydajniejsze od wcześniejszych konstrukcji zaworów iglicowych, a nawet znacznie lepsze niż zaworów obrotowych (kulowych).

Typowe zawory iglicowe są znacznie lżejsze od obrotowych, łatwiejsze w obsłudze, ale trudniejsze w ustawieniu równego otwarcia. Nowy pistolet RS jest wolny od tego problemu , gdyż regulacja odbywa się praktycznie sama podczas montażu. Zawory RS-a zaprojektowano tak, aby sprężyny dociskające były poza obszarem kontaktu z materiałem, co wpływa na lepsze funkcjonowanie zaworu i większą odporność na klejenie się. Powierzchnia robocza iglicy jest wykonana z materiału ceramicznego (azotek krzemu), z którego wykonywane są najtrwalsze łożyska, twardość tego materiału waha się od 1400-1700 Vickersa, a dokładność kulistości 0,000125mm, daje to lepszą współpracę z uszczelniaczem siodełka w części gniazda zaworowego. Takie wykonanie zaworów ma szczególną zaletę przy pracy z żywicami wysokowypełnionymi, których wypełniacze mają tendencję do szlifowania i w efekcie degradacji powierzchni roboczych zaworów. Użyto także silniejszych sprężyn domykających zawór - ok. 19 kg nacisku na iglicę. Sama iglica jest uszczelniona tylko jednym dyskiem, w przeciwieństwie do starszych rozwiązań, wykorzystujących 5 szt. Jeden dysk jest całkowicie wystarczający, gdyż wykorzystano tutaj zjawisko samodoszczelnienia się pod wpływem wzrastającego ciśnienia materiału, dzięki temu nie jest konieczne mocne zaciskanie dławic na zaworze.

Podczas wewnętrznych badań GRACO na wcześniejszych modelach pistoletów ze zwykłymi iglicami wykonywano od 45 do 60 tysięcy cykli otwarcia i zamknięcia do wystąpienia śladów zużycia, natomiast na nowych iglicach RS wykonano przeciętnie 1,1 miliona, a iglice były wciąż w dobrej kondycji. Cięgła iglic są wykonane z wysokohartowanej stali odpornej na korozję i ścieranie.

Kanały żywicy i katalizatora wewnątrz pistoletu są wykonane z minimalną ilością zakrzywień, co drastycznie zmniejsza opory tłoczenia, co jest szczególnie ważne w przypadku użycia żywic wysokowypełnionych - nie uzyskujemy wówczas spadków ciśnienia na oporach przepływu.

Pistolety RS są wyposażone w możliwość użycia dysz ciśnieniowych (tzw. kocie oko) do żelkotu oraz dysz wielootworowych, niskociśnieniowych (impingement) do żywic wysokowypełnionych, mogą być też zamiennie stosowane w modelach z mieszaniem wewnętrznym i zewnętrznym.

Pistolet jest wykonany z ciśnieniowo odlewanego, anodowanego, utwardzonego aluminium, co przekłada się na wiele korzyści, między innymi dopuszcza użycie z wysokim ciśnieniem - do 206 bar oraz niweluje porowatość, dzięki czemu pistolet jest łatwiejszy w utrzymaniu czystości. Zewnętrzne utwardzane wykończenie daje twardość 60-70C Rocwella.

Czyszczenie oraz serwis pistoletu RS jest wyjątkowo przyjemny, jak na tego rodzaju sprzęt, rozebranie newralgicznych części odbywa się bez użycia narzędzi. Głowicę natryskową i mieszającą można odłączyć od rękojeści pistoletu w kilka sekund i umyć rozpuszczalnikiem jako osobny podzespół będąc wolnym od sztywnych węży i reszty agregatu. Przy tej okazji należy także zwrócić uwagę na fakt, iż całość pistoletu jest odporna na aceton, włączając w to wszystkie uszczelnienia, które są wykonane z FKM (VITON) i PTFE (TEFLON). Konstruktorzy także zwrócili uwagę na fakt ochrony zaworów przed niekontrolowanym rozpryskiem materiału na cięgła poprzez wyprofilowaną obejmę oraz ergonomię użytkowania , lekkość, osłony, zabezpieczenia spustu.

 

 

Specyfikacja mediów
Maksymalna temperatura robocza cieczy     38     ° C
Części kontaktowe z materiałem     Stal Nierdzewna, Stal Węglowa, Węglik, Aluminium,
 
Specyfikacja Powietrza
Ciśnienie robocze powietrza, Max.     8.7     bar
 
Wymiary
Waga całkowita     1.05     kg

Rękaw zabezpieczający

W celu ochrony przed zapyleniem do pistoletu można załozyc rękaw ochronny.

Rekaw zabezpiecza przed zabrudzeniem od rozpylonego materiału, oszczędza to czas na poźniejsze czyszczenie oraz znacznie wydłuża sprawnośc pistoletu.

Materiał: tworzywo sztuczne

3A5190PL-ZAA RS GUN CHOPP PL
3A5190PL-ZAA.pdf
   
Folder PL 348645PL-E
348645PL-E.pdf