Chopper młynek

Firma GRACO od począdku stawiała na innowacje, wchodząć na rynek z nowymi produktami wprowadziła zupełnie nowe standardy i rozwiązania.

Pierwszą nowością był kartrydżowy system wymiany ostrzy, który jest prosty wygodny, a przede wszystkim szybki w wymianie. (opisany poniżej). Jednak największą nowinką wartą uwagi jest magnetyczny system montażu ostrzy - dostępny od tego roku.

Wymiana może nie jest tak szybka jak kartrydża ale i tak znacznie zwiększa komfort i czas poświęcony na wymianę w stosunku do konkurencyjnych rozwiązań, nawet w relacji do młynka B-510 GLASCRAFT.

W celu wymiany ostrzy należy oczywiście zdjąć osłonę , która jest dokręcona szybkim systemem mocującym, i odkręcić załączonym do zestawu ergonomicznym kluczem śrubę montażową, po zdjęciu systemu mocującego należy wyjąć przyklejone magnetycznie, zużyte ostrza i wstawić w te miejsca nowe.

W dalszej części montażu, ostrza dopasowują się do drugiej części głowicy, pozostaje tylko skręcić głowicę i założyć obudowę - całość obrazuje film poniżej.

ZALETY:

 • szybkość wymiany ostrzy
 • mozliwość wymiany dowolnego ostrza oraz możliwość wyboru ilości ostrzy
 • niższe koszty utrzymania w stosunku do kartrydży
 • magnetyczne wstępne trzymanie ostrza w gnieżdzie
 • samoczynne ustawienie położenia ostrzy w gniazdach

WADY:

 • uzycie narzędzia do zmiany ostrzy
 • dłuższy czas wymiany w stosunku do kartrydzy GRACO


Jeśli zależy Państwu na czasie i wygodzie można głowicę magnetyczną wymienić na tzw. kartydże.

Wymiana kompletu ostrzy zajmuje ok. 30 sek, gdyż wszystkie ostrza są zatopione w plastikowej koronce, którą można w prosty i łatwy sposób jednym rychem zdjąć i drugim ruchem ręki założyć.

W zależności od potrzeb kartrydże występują z róznymi ilościami noży (4/6/8). Wymianę przeprowadza się bez użycia jakichkolwiek narzędzi. Całą operację obrazuje poniższy film w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami.

ZALETY:

 • szybka wymiana - koszt roboczogodzin!
 • montaż bez użycia narzędzi
 • regulacja docisku bez użycia narzędzi
 • dłuższe przebiegi kartrydża w stosunku do pojedyńczych ostrzy

WADY:

 • wyższy koszt ostrzy - rekompensowany czasem wymiany i regulacji
 • kartrydze wystepują z 4/6/8 ostrzami - zmiana ilości wiąże się z wymianą całego kartrydza


Młynki RS są montowane bezpośrednio na gnieżdzie pistoletu dzięki temu powietrze jest podawane gniazdem i młynek nie jest połączony dodatkowymi wężami z pistoletem, które po kilku dniach używania są bardzo często zabrudzone żywicą, co utrudnia demontaż.

Dzięki takiemu rozwiązaniu można łatwo włynek zdemontować do serwisu. samouczki w tym dziale znajdzie cie Państwo filmy obrazujące regulację rolek dociskowych oraz przykładowe czynności serwisowe.

Ciekawym rozwiązaniem jest silnik o zwiększonej mocy posiada 6 łopatek zamiast zwykle używanych 4, co sprawia iż można uzyskać większą moc, a co za tym idzie  przy aplikacjach wymagających większych wydajności można podłączyć 3 sznurki rowingu (film poniżej).

Silnik posiada także ciekawy system regulacji wydajności (prędkości obrotowej), zmianę obrotów osiąga się poprzez przekręcenie obudowy silnika, która jest potencjometrem, dzięki takiemu rozwiązaniu operator na bieżąco może korygować wydajność młynka w trakcie pracy, trzymając jedną ręką pistolet, a drugą dłoń na młynku.

Młynek jest uruchamiany w drugim kroku spustu pistoletu, lekkie przyciśnięcie spustu powoduje natrysk samej żywicy, dalszy docisk po pokonaniu dodatkowego oporu skutkuje uruchomieniem młynka.

Firma GRACO posiada także specjalny uchwyt wraz ze sterowaniem do aplikacji zrobotyzowanych. Dzięki takiemu rozwiązaniu mozna użyć pistolet ręczny co obniża koszty związane z zakupem specjalistycznej głowicy natryskowej.


332574EN-G - Magnes Chopp Młynek (nowy silnik)
332574EN-G.pdf